Czy ostropest plamisty ma jakieś skutki uboczne. Jak powszechnie wiadomo ostropest plamisty jest niezwykle skuteczny w leczeniu schorzeń wątroby i pęcherzyka żółciowego. I na tym polu spisuje się rewelacyjnie.
Jednak i podczas jego stosowania zanotowano pewne niepożądane działania. W jaki sposób zioło to wspiera naszą wątrobę i dlaczego powinno być wpisane na stałe do naszego jadłospisu.
Dlaczego warto kupować nie zmielone nasiona ostropestu plamistego i jaka jest ich cena. Są to często osoby uczulone na karczochy, kiwi i stokrotki. Podczas ostropestu plamistego jest uważany za bezpieczny, może być skutki uboczne i oddziaływania w niektórych przypadkach.
Jest to porcja, która jest zalecana przez producentów preparatów z jego wyciągiem. Dawka ta jest zależna od płci i wagi osoby spożywającej. Nie ma górnej granicy, która przekroczona może powodować trwałe skutki uboczne. Należy mieć na uwadze fakt, iż ostropest jest suplementem diety, a nie lekiem, dlatego łatwo spotkać się z różnym dawkowaniem, w zależności od zaleceń producenta.
Zazwyczaj dzienna dawka waha się od do 300mg.
Należy wziąć pod uwagę również skutki uboczne przyjmowania. Ważnym czynnikiem w dawkowaniu i stosowaniu ostropestu jest systematyczność jego stosowania. Systematyczne dawkowanie pozwoli nam na szybsze zauważenie efektów jego działania. Stosując systematycznie ostropest plamisty, pierwsze dobroczynne skutki jego działania możemy zauważyć już po tygodniach. Sylimaryna jest słabo rozpuszczalna w wodzie więc ekstrakty i nalewki zawierają jej znacznie więcej niż napary.
Najlepsze efekty osiąga się przy dłuższym stosowaniu ostropestu, po około 2-miesiącach. Poza tym ostropest zawiera garbniki, fitosterole oraz aminy biogenne. Warto pamiętać, że jeśli chcemy uzyskać efekt ochronny dla komórek wątroby to kuracja musi trwać minimum miesiące, chociaż pierwsze efekty zauważymy na pewno nieco wcześniej. Ostropest występuje pod wieloma postaciami. Głód nie jest skutkiem ubocznym.
Jest to sygnał organizmu, którego należy się posłuchać. Oczyszczanie organizmu, a temu służy także ostropest, wymaga większej, niż w stanie zdrowia, podaży składników odżywczych. Należy do roślin z grupy astrowatych, którym zawdzięcza się właściwości zapobiegające uszkodzeniom wątroby. Charakteryzuje się również działaniem cytoprotekcyjnym, czyli łagodzącym stres oksydacyjny w komórkach organizmu.
Ulotki leków go zawierających podają, że przyjmowanie zalecanych dawek nie wiąże się z wystąpieniem groźnych skutków ubocznych. Przy prawidłowym sposobie użycia ostropest plamisty nie powinien wywoływać skutków ubocznych.
Jednak w razie jego przedawkowania możliwe jest wystąpienie niewielkich problemów żołądkowo-jelitowych, może mieć łagodne działanie przeczyszczające. Skutki stosowania ostropestu. Jego stosowanie jest wyjątkowo łatwe, ponieważ nie posiada on właściwie żadnego smaku i można go dodać zarówno do słonych, jak i słodkich potraw. Dawkowanie ostropestu plamistego różni się od postaci, w jakiej go przyjmujemy.
Ludzie leczą się ostropestem plamistym już ponad tysiące lat! Ostatni ze wspomnianych autorów polecał go m. Brak informacji odnośnie do skutków ubocznych, które mogą pojawić się na skutek suplementacji ostropestem. Włączając do diety jakikolwiek suplement, warto zawsze zasięgnąć porady lekarza, szczególnie, jeśli chodzi o sposób dawkowania. Obecnie w wielu rejonach świata ostropest traktowany jest jako środek na wiele różnych () ! Suplementy diety w postaci tabletek, proszku, oleju, nalewek i herbat zawierające wyciągi z ostropestu stosuje się zgodnie z zaleceniami producentów, ziarna spożywa na surowo, w całości lub zmielone.
Badania nad olejem wykluczają co prawda poważniejsze skutki uboczne, ale nawet u stosujących go stosunkowo rzadko mogą wystąpić takie objawy, jak biegunka, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ból głowy czy świąd. Jest dostępny w różnej postaci (proszek, drażetki, kapsułki) bez recepty w aptekach, sklepach zielarskich. Do głównych skutków ubocznych należą zaburzenia żołądkowo- jelitowe o charakterze przeczyszczającym.
Polska odmiana czyli „Silybum marianum” to rosnąca dziko roślina i stanowi wspaniałą ozdobę, jednak nie jest to jedyna jej zaleta. Ten – wcale nie pospolity! Rodzaj ostropest występuje w dwóch gatunkach: Silybum marianum i Silybum eburneum. Silybum marianum jest znany już od czasów starożytnych, gdzie ówcześni wielcy twórcy wspominali o nim w swoich dziełach. Wskazana dawka ostropestu to 2-łyżeczki nasion dziennie.
Ważne by stosować regularnie, 3-razy dziennie przynajmniej przez 2-miesiące, a potem 1-razy dziennie – nawet stale. Jego rodziną jest rejon Morza Śródziemnego, skąd stopniowo rozprzestrzenił się najpierw w Europie, później także na innych kontynentach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.